INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

Kliknij, aby edytować tekst...

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stefan (zm. 1503), opat cystersów w Koronowie, biskup elekt sufragan włocławski.

Pochodzenie i wcześniejsza kariera zakonna S-a nie są znane. Opatem konwentu cystersów w Koronowie został wybrany w r. 1496 po Wielisławie (zm. 29 X 1499). W r. 1498 usunięto go jednak z tej funkcji, a na jego miejsce wybrano Magnusa, sprawującego już ten urząd w l. 1489–94. Po rezygnacji Magnusa w r. 1501 obrano opatem ponownie S-a. W r. 1500 bp. włocławski i kanclerz Król. Pol. Krzesław z Kurozwęk, chcąc poprawić stan ekonomiczny i podnieść znaczenie koronowskich cystersów, podjął starania o połączenie stanowiska bp. pomocniczego swej diecezji z urzędem opata koronowskiego; bp włocławski miał każdorazowo wybierać opata i przedstawiać go papieżowi do prekonizacji, natomiast dobra opackie miały stać się uposażeniem sufragana, któremu papież nadawałby tytuł któregoś z wakujących biskupstw «in partibus infidelium» lub nowy tytuł, ustanowiony od nazwy jego klasztoru. Król Jan Olbracht na sejmie w Sandomierzu (19 X 1500), przychylając się do wniosku swego kanclerza, wyraził zgodę na podjęcie stosownych starań w Stolicy Apostolskiej. Suplika została rozpatrzona pozytywnie i 17 XII 1502 opat generalny Citeaux – Jakub zgodził się na objęcie sufraganii włocławskiej przez S-a; powiadomił przy tej okazji, że papież Aleksander VI obdarzył nominata tytularnym biskupstwem aureńskim (Auria, Aurea w Mauretanii).

Wszystkie nekrologi koronowskie podają zgodnie 25 IV jako datę dzienną zgonu S-a, różnią się natomiast w określeniu roku jego śmierci; nastąpiła ona najpewniej w r. 1503, w gwałtownych, lecz niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Późniejsze akta klasztorne mówią o zabójstwie S-a, przypisując je zakonnikowi apostacie, skazanemu ponoć przez opata na dożywotni karcer. Równie możliwe jest jednak, że było to morderstwo na tle majątkowym dokonane przez okolicznych mieszkańców. W wyniku tego wydarzenia kapit. włocławska obłożyła cały archidiakonat włocławski ekskomuniką; zdjęła ją 16 VIII 1503, ale bez dekanatu bydgoskiego, na terenie którego leżało Koronowo. Następcą S-a był w l. 1503–26 magister sztuk z konwentu wągrowieckiego Jan zwany z Kolonii lub de Lutzelforst.

 

Chodyński S., Biskupi sufragani włocławscy, Włocławek 1906 s. 12–13, 31–2, Dok. i dodatki, nr 1 s. 93–5, nr 3 s. 97–8; Czaplewski P., Tytularny episkopat w Polsce średniowiecznej, P. 1915 s. 131–3; Prokop K. R., Biskupi pomocniczy w diecezjach polskich w dobie przedtrydenckiej (2. poł. XIII – 1. poł. XVI w.), Kr. 2002 s. 369–71; – Karczewski D., Z dziejów wewnętrznych klasztoru cystersów w Byszewie (Koronowie) w okresie przedtrydenckim, „Nasza Przeszłość” T. 96: 2001 s. 21; – Acta capitulorum, I; Liber mortuorum monasterii Coronoviensis O. Cist., Wyd. A. Mańkowski, Tor. 1931 F. TNT XXV 7; Mon. Pol. Hist., V (Series abbatum coenobii Byszoviensis seu Coronoviensis ordinis Cisterciensis); – AP w Bydgoszczy: sygn. Koronowo, Kl. A 154, Kl. B 1 k. 230–1v; Arch. Diec. w Pelplinie: Monastica Koronowo-Cystersi, sygn. 2 k. 8v, 23, 99v–100; Arch. Diec. we Włocławku: sygn. 387 (dok.); Arch. OO. Cystersów w Wąchocku: Kron. wągrowiecka, k. 7.

                                                                                                                                                                                                                                 Dariusz Karczewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.